AZ IPARTESTÜLET TÖRTÉNETE 1996-TÓL NAPJAINKIG

Az 1995. április 21-i közgyűlésen megválasztott új és megfiatalított elnökséget az önkéntes ipartestületi tagság mellett az 1996. január 1-jétől kötelező kamarai tagság is új feladatok, új kihívások elé állította. A kötelező kamarai tagság az önkéntes ipartestület taglétszámát jelentősen befolyásolta. Az 1990-es taglétszám 1060 1995-ben 700 60, 1996-ban 640 fő. Elmondható, hogy 100-150 fő mind a két szervezetnek tagja és tagjaink közül sokan aktívan részt vesznek a kamara munkájában is, a két szervezet kapcsolata országosan is példaértékű.

Az érdekvédelmi és érdekképviseleti munkában a gazdasági környezet változása, a naprakészség, az információáramlás felgyorsulása a munkamódszer változását is megkövetelte. Az elnökség havi ülésén kívül bevezetésre került az ügyvezető elnökség heti egyszeri találkozója, ahol az aktuális feladatok, a koncepciók megbeszélése, előkészítése történik

Az ipartestület munkáját ezen időszaktól a napi aktuális, illetve rendszeresen ismétlődő, visszatérő feladatok, a hagyományok ápolása mellett a vállalkozások folyamatosan változó követelményeinek, elvárásainak segítése jellemzi.

Erre annál nagyobb szükség mutatkozik, mivel folyamatosan jelentek meg az újabb és újabb törvények, rendeletek. Az egészségügyi, környezetvédelmi, munkavédelmi, munkaügyi, tűzvédelmi, adó és vám előírások, követelmények betartása fokozott adminisztrációs terheket, és költségeket jelentett tagságunknak. Számos hatósági megbeszélés, tájékoztató és előadás segítette a tagságnak a jogkövető magatartást.

A konkrét igények megvalósítása a hatékonyabb megoldások érdekében 1996 decemberben Társasvállalkozói Tagozat, 2002 februárjában Ifjúsági Tagozat alakult ahol az érintettek speciális gondjaival foglalkoztak.

A helyi iparosok, szakemberek megbecsülése céljából 1998-ban létre hoztuk a Garancia a Minőségért mozgalmat a becsületes, tisztességes munkáért, amely a megrendelők, szolgáltatást igénybe vevők igényeivel találkozva a reklamációk, panaszok számának csökkenését is szolgálja.

1998 február 17-én megalakult „A Sopron és Vidéke Ipartestület az Iparosokért Alapítvány 100 ezer forint alaptőkével. Az alapítvány az Iparos Bálok bevételének és a felajánlásoknak köszönhetően a nyugdíjasok, gyerekek rendezvényeit bonyolítja és segélyezést végez.

Az elnökség jó gazdálkodásának eredményeként 2000-ben 130 fő részvételével 500 óra társadalmi munkával 1 millió 600 ezer forint értékben székház felújítást, ablakcserét, fűtés korszerűsítést, majd 2006-ban tető és kerítés felújítást végezhettünk.

2001 január 18-21 Sopronba látogatott Kelet Thüringia tartomány Kézműves Kamarájának vezetősége, március 15-18 Gerában a soproni iparosok küldöttsége ismerkedik első sorban a duális szakképzéssel, augusztusban 10 fő villanyszerelő egy hetes szakmai továbbképzésen vett részt Gerában.

Ezekben az években az eredményes munkának köszönhetően a taglétszám stabilizálódott. Aktívan működő szakosztályokban, szakosztály és falugyűléseken folyt a szervezeti élet. Ki kell emelnünk a Lövői Iparoskör működését, ahol a környékbeli iparosok összefogásával, saját szervezésű rendezvényekkel, Iparos Bállal erősítették az Ipartestületet.

A 2000-es évek elején kiemelt feladatot jelentett az Ipartestület és tagjaink számára az Európai Uniós tagságra történő felkészülés, tanfolyamokat, tájékoztatókat, előadásokat szerveztünk az elvárások, lehetőségek ismertetésére. Tagságunk megelégedésére tevékenyen részt vettünk a telephely engedélyezési eljárások lebonyolításában. a veszélyesanyagok bejelentésében, a munkavédelmi, munkabiztonsági, tűzvédelmi feladatok végrehajtásában, aktívan részt vettünk az OMMF munkavédelmi tanácsadó tevékenységének támogatásában.

2006-ban megjelentettük az Iparos Kiadványt, szakembereink felsorolásával, amely a lakosság részéről pozitív fogadtatásra talált. 2009 augusztusában kiemelten vettünk részt a Pán Európai Piknik 20 éves évfordulójára szervezett emlékkiállítás létrehozásában, a Várkerületen felépítettük a korábban államhatáron álló egyik határőr őrtornyot.

2010-ben nyert pályázat keretében pályaorientációs tevékenységet folytattunk az általános iskolák 6-7-8. osztályos diákjai körében. A téma fontosságát, az érdeklődést bizonyítja, hogy több mint 1000 kérdőív került feldolgozásra a szakképzéssel, pályaválasztással kapcsolatban.

A meghirdetett szakképzési vetélkedőn 150 fő, a kiirt pályázatokon 25 fő vett részt. Ennek eredményeként 2011 tavaszán az 1. Országos Pályaorientációs Verseny Döntőjét tartottuk meg 60 diák részvételével. 2011 júniusában a Múzeumok éjszakáján programban vettek részt a kézműves szakma képviselői. Az érdekvédelmi, érdekegyeztető tevékenység mellett nagy hangsúlyt fektettünk a szervezeti életünkre a hagyományok ápolására.

1996-ban a korábbi iparos sport napok szellemében kispályás labdarúgó bajnokság indult Iparos Kupa néven 1996-tól szintén hagyományokat folytatva Mikulás ünnepséget szervezünk az iparosok gyermekei, unokái számára, illetve nyugdíjas iparosaink részére Nyugdíjas Karácsonyt tartunk. 1997 óta január utolsó szombat- ján a Pannonia MED Hotelben rendezzük meg az Iparos Bált. Évente nagy élményekkel záruló kirándulásokat szervezünk, lelkes tagjaink többek közt Prága, Salzburg, Krakkó, Erdély nevezetességeit és a Vereckei-hágó szépségét ismerhették meg.

 Változást vezettünk be tagjaink elismerési, kitüntetési rendszerében. Tagjainkat 5 éves, 10 éves-, 15 éves-, 20 éves ipartestületi tagságért oklevélben részesítjük. A 25 éve ipartestületi tagsággal rendelkezők az oklevél mellett ezüst gyűrűt kapnak. A 30 év feletti ipartestületi tagságért Ezüstkoszorús, illetve Aranykoszorús mester címet adományozunk. A 40 éve ipartestületi tagsággal rendelkezők az oklevél mellett arany gyűrűt kapnak. Stocker Antalné fodrász mester 2008-ban kapott aranygyűrűt. Kiemelkedő, több évtizedes tevékenységért, közösségi munkáért Örökös tag címet adományozunk, amely az oklevél mellett egy ipartestületi ezüst címer ezüstláncon.

Új kapcsolatok kialakításával a város életében is nagyobb lehetőséget kívántunk elérni. A Helyi Érdekegyez- tető Tanács Munkaadói oldalának ügyvivőjeként és az Önkormányzat Bizottságaiban lehetőségünk van a gazdaság szereplőinek véleményét képviselni. Az évek alatt kialakult napi jó munkakapcsolatok eredményeként Együttműködési megállapodásokat kötöttünk a Városi Rendőrkapitánysággal és az Önkormányzati Tűzoltósággal. A Nyugat-magyarországi Egyetem Közgazdaságtudományi Karával is együttműködést kötöttünk. A Sopron – Fertőd Kistérséggel szintén folyamatos a munkakapcsolatunk, a REGIONET aktív program rendszeres résztvevői vagyunk. Kezdetektől támogatjuk és részt veszünk a városi bor és kenyér ünnep megrendezésében.

Az IPOSZ munkájában is aktívan részt vettünk. Károlyi Gyula kőfaragó mester ipartestületi elnök 2007-2011 között az IPOSZ alelnökeként tevékenykedett, ahol a hatóságokkal történő kapcsolattartás volt a kiemelt fel- adata. Kiss István villanyszerelő mester ipartestületi alelnök az IPOSZ Felügyelő Bizottságának tagjaként tevékenykedett 2007-2011 között.

Ipartestületünk napjainkban is országosan a legnagyobb létszámú és aktív munkát végző ipartestületek közé tartozik, köszönhetően az elnökség, az apparátus és a tagság jó munkájának.

2012 októberében emlékkiállítással ünnepeltük a 120 éves ipartestületünket.

Translate »